Automobily dvadsiatych rokov

Automobily dvadsiatych rokov

Automobily dvadsiatych rokov
Otevřít v novém okně.

V roku 1886 sa v knihe dejín modernej dopravy začala písať nová kapitola - doprava individuálne. Storočná túžba ľudstva sa pre súčasníkov takmer nepozorovane zhmotnila vo veľkovojvodstve Bádensko. Na svetlo sveta vyšli predchodcovia dnešných automobilov takmer súčasne. Motorový kočiar, Gottlieba Daimlera a patentovaný motorový vozeň Karla Benza .

Snáď žiadny iný vynález nezmenil život ľudskej spoločnosti tak ako nový zdroj hnacej sily. Správa o ňom vzbudila úžas, ale aj skepsu. Parný stroj, ktorý vynašiel okolo roku 1765 Angličan James Watt, sa stal na viac ako sto rokov univerzálnym motorom, ktorého použitie umožnilo prudký industriálny rozvoj. Lokomotíva poháňaná parným strojom spôsobila po roku 1830 revolúciu v doprave a zapriahnutý na koľajniciach prepravovala osoby i náklad v ohromnom počte a množstvo krajinami a kontinentmi. V roku 1860 hřměly už vlaky krajinou rýchlosťou 100 kilometrov za hodinu. Železnici však chýbal až do roku 1886 rozumný náprotivok na cestách. Tam sále vládol konský poťah. Myšlienka vozidla bez koní sa stále znovu objavovala vo forme pokusov o účelné využitie parného stroja na pohon cestného vozidiel.

Prvý známy parný voz bol "Fardier" (auto pre ťažké náklady) Roberta Cugnota z roku 1769: jedným slovom obluda. V roku 1801, po uvoľnení Wattovej patentu, postavil parný kočiar aglický inžinier Richard Trewithick. Tretím v poradí bol mechanik pražskej Polytechnickom Jozef Božek, ktorý svoj parný voz predviedol publiku v roku 1815. Francúza Onésiphore Pecquer zdokonalil v roku 1828 jazdné vlastnosti podobných vozidiel svojim vynálezom diferenciálu. Parných vozov vznikalo čoraz viac, najmä v Anglicku a Francúzsku. Okolo roku 1880 existovalo niekoľko parou poháňaných "aut" oprávnených k jazde po ceste. Tieto vozidlá, nazývaná "lokomobily", dosahovala dokonca dosť vysokých rýchlostí. Bola však neohrabaná, ťažko riaditeľná a musela niesť so sebou značné množstvo uhlia a vody. Ak si pyšný majiteľ nechcel zašpiníte ruky, musel špinavú prácu vykonávať kurič a šofér v jednej osobe. Zorganizovali sa aj pokusy s plynovými motormi.

Švajčiar ISACA de Rivas použil ako prvý stacionárny plynový motor s elektrickým zapaľovaním. V roku 1813 ho namontoval na podvozok a podnikol skúšobnú jazdu v okolí Vevey pri Ženevskom jazere. Výsledok predstavoval sklamanie. Bolo prakticky nemožné viezť so sebou dostatočné množstvo plynu. Viedenský profesor Siegfried Marcus použil roku 1865 na pohon vozidla stacionárne motor na kvapalné palivo a vykonal s ním skúšobnú jazdu v dĺžke 200 metrov. V roku 1888 skonštruoval ďalšie vozidlo so štvortaktným motorom. Na základe chybného datovania (1877) bývalo označované ako prvý automobil. Nikolaus August Otto vystavoval na parížskej svetovej výstave v roku 1867 atmosferický plynový motor, ktorý získal ocenenie ako "výkonný a úsporný". Ale jeho výkonové možnosti boli obmedzené. Variant o troch konských silách bola vysoká štyri metre. Motor s výkonom 10 k vážil 4 tony.

Otto sa snažil nájsť lepšie konštrukčné riešenie. V máji 1878 zostrojil štvortaktný motor s kompresiou. Nakoniec sa zrodil štvortaktný princíp, vďaka ktorému mohli byť plynové motory malé a výkonné - vzhľadom k použitiu plynného paliva mohli však stále pracovať len ako stacionárne.


Diskuze o článku: Automobily dvadsiatych rokov

V diskuzi zatím není žádný příspěvek. Buďte první.


Vaše jméno:    

Text:


Opište kontrolní text:
Opište text
VYHĽADÁVANIE
Cena od: do:
POBOČKY TOYSHOP

PRODEJNA STARÉ MĚSTO
(areál SAS)
Luční čtvrť 2138,
686 03 Staré Město u Uherského Hradiště
Po - Pá: 10 - 17 hod.
Tel.: 00420 739 299 621
Zborazit mapu prodejny ve Starém Městě.

KMB STAVEBNÍ SERVIS S.R.O.
Spoločnosť KMB Stavebné servis, s.r.o. sa zaoberá výrobou, predajom a prenájmom zariadení na umývanie pneumatík nákladných áut.
myci rampy
Spoločnosť KMB Stavebné servis, s.r.o. je výhradný zástupca firmy UNIC CRANES EUROPE pre Českú a Slovenskú republiku. jeřáby UNIC
Viac informácií o spoločnosti
KMB Stavební servis, s.r.o.
Seo optimalizace